i
Blogilist - Ulme
Peaks koondama blogisid, kus (keskmisest sagedamini) tehakse juttu ulmest...

Uued postitused

 • favicon Andres Vanapa - Pihlakaviin (1974)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Chen Qiufan - A History of Future Illnesses (Broken Stars, 2019)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Täheaeg 1. Sädelevad uksed (2002)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Jason Fischer, Sean Williams - Mutata Superesse (Mission Critical, 2019)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Chen Qiufan - Coming of the Light (Broken Stars, 2019)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Liu Cixin – Moonlight (Broken Stars, 2019)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Ed McDonald – Blackwing (2017)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Yoon Ha Lee – Hexarchate Stories (2019)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Kaido Tiigisoon – Sümpaatia (Täheaeg 18, 2019)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Yoon Ha Lee – Glass Cannon (Hexarchate Stories, 2019)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Doris Lessing “Vanaemad”. LR 2012, tlk Krista Kaer
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Piret Frey – Esimene port (Täheaeg 18, 2019)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Yoon Ha Lee – Gamer’s End (Hexarchate Stories, 2019)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Mats Traat - Kõllane õtak (2001)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Manfred Kalmsten – Lumemarjaveri (Täheaeg 18, 2019)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Yoon Ha Lee – Persimmons. Irriz the Assassin-Cat. Vacation (Hexarchate Stories, 2019)
  kirjutab blogis loterii
 • favicon Toomas Krips – Riia keisririigi allakäik ja langus (Täheaeg 18, 2019)
  kirjutab blogis loterii
Värskenda nimekirja Järgmised postitused

Loetumad postitused

Andres Vanapa - Pihlakaviin (1974)
kirjutab kolm blogis loterii, teisipäev 20 august kell 00:16
Mitte et siin kogus kõik luuletused oleks nii üürikesed, kuid mis on, on head. Veni, vidi, vici - ei viitsi. (lk 19) Ise alles über alles. (lk 22) EI MA LUULEST ARU SAA, kuigi olen sünnilt mulk. Nurmenukk, nurmenukk; trummipulk, trummipulk. (lk 38) Õrn ööbik kuhu tõttad sa sõduriks ei sünnita. (lk 49) “Mis värvul viga?” küsis siga. “Igav.” lk 65                  JA KUI TEIE SELLE MAAILMA kord õhku lasete, olge nii lahked, siis võtke uus, kust tahate. (lk 85)

Huvitavad blogilistid

Chen Qiufan - A History of Future Illnesses (Broken Stars, 2019)
kirjutab kolm blogis loterii, esmaspäev 19 august kell 16:29
Selle teksti võiks eesti keelde tõlkida kuigi jah, vaevalt et ükski hiina keelest tõlkija viitsiks sellele aega kulutada. Ja inglise keelest kaudtõlge poleks just hea lahendus. Niisiis, kaugest tulevikust pärit minajutustaja tutvustab tema mõistes minevikus elajatele nende lähituleviku erinevaid haigusi, milleni mineviku (ehk siis tänapäeva) kultuuriline ja tehnoloogiline areng võiks edasi viia.
Piret Frey – Esimene port (Täheaeg 18, 2019)
kirjutab kolm blogis loterii, esmaspäev 5 august kell 20:53
Frey tekst pole just auhinnaulme, pigem ikka meelelahutuse kandis koos Kripsi ja Ivanoviga ; nõrgalt võiks seda feministlikukski pidada, kuivõrd naisest peategelane leiab viimaks, et ei pea oma poisssõbra eluplaane ellu viima, vaid oma tahtmisi järgima.
Manfred Kalmsten – Lumemarjaveri (Täheaeg 18, 2019)
kirjutab kolm blogis loterii, neljapäev 1 august kell 08:46
Kui Ivanovi ja Kripsi jutud on selgelt meelelahutuslikud tekstid, siis Kalmsten on kirjutanud on kirjutanud nõudlikumalt, mis eeldab lugejalt teatud pingutust sisseelamaks ja mõistmaks toimuvat. Ka varasemad lugemiskogemused Kalmsteni tekstidega viitaks justkui sellele, et autorile meeldib eripärastes ja ohtlikes maailmades tegutseda. Seekord esitleb autor situatsiooni, kus kuskil talvises kolkaasulas hakkavad poja ja isa teed lahku minema.
Yoon Ha Lee – Persimmons. Irriz the Assassin-Cat. Vacation (Hexarchate Stories, 2019)
kirjutab kolm blogis loterii, kolmapäev 31 juuli kell 20:09
Need kolm lühilugu on rohkem kõrvaltegelastest. Tõsi küll, Persimmons“ võiks olla otseseks järjeks mõõgaostu-tekstile, kuivõrd mõlemad jutud puudutavad Cherise nö karjääriõpinguid Keli akadeemias seekord järjekordse hooldusroboti silme läbi.
Toomas Krips – Riia keisririigi allakäik ja langus (Täheaeg 18, 2019)
kirjutab kolm blogis loterii, teisipäev 30 juuli kell 15:04
Alternatiivajaloomaiguline kelmilugu endisest aadlivõsust, kes parema äraolemise nimel topib oma näo sinna, kuhu teda üldse ei oodata. Mitte et see talle kuidagi uudne situatsioon vms oleks; käesoleval juhul leiab ta, et võik
Täheaeg 1. Sädelevad uksed (2002)
kirjutab kolm blogis loterii, reede 16 august kell 22:36
Et suurt midagi postitada pole (hapukurgihooaeg ja siinse blogi teised autorid laisklevad), võiks vähemalt linnukese kirja saada sellega, et kuue aasta jooksul olen viimaks Täheaja esimese numbri läbi lugenud.
Jason Fischer, Sean Williams - Mutata Superesse (Mission Critical, 2019)
kirjutab kolm blogis loterii, neljapäev 15 august kell 20:53
Humoorikas lugu päästjast, kelle järjekordseks tööülesandeks on üles korjata kaardistamata planeedile asunud illegaalsed elanikud, need on nimelt langenud miskite tundmatute ja verejanuliste olendite rünnaku alla. Aga pole probleemi, nagu see erioperatsioonide päästja neile seletab, on ta varem kõiksugu hullude ja hullemate eluvormidega rinna kokku pistnud.
Chen Qiufan - Coming of the Light (Broken Stars, 2019)
kirjutab kolm blogis loterii, kolmapäev 14 august kell 10:03
Küberbudistlik lugu lähituleviku maailmast, kus siis tekib küsimus, et kes me õieti oleme algoritmide maailmas kas see on osa meie maailmast või meie osa algoritmide maailmast.
Liu Cixin – Moonlight (Broken Stars, 2019)
kirjutab kolm blogis loterii, teisipäev 13 august kell 10:40
Õige must huumor meie armsa planeedi tulevikuvõimalustest. Ühel ööl saab tänapäeva Shanghai hiigellinnas elav mees kõne tulevikust, enam kui sajand edasi meie ajast. Helistab tema ise. Jajah, lähituleviku teadussaavutused võimaldavad elada mitmesaja aastaseks aga ökoloogiline olukord on tume, kuivõrd kliimasoojenemise tõttu on veetase rajult tõusnud.
Ed McDonald – Blackwing (2017)
kirjutab kolm blogis loterii, esmaspäev 12 august kell 02:18
Kui minu senine kogemus sünkmorniga (grimdark) seostub eelkõige Abercrombie Esimese Seaduse maailmaga (jajah, muidugi on veel Martin ja Erikson ja Cook ja Lawrence), siis McDonaldi romaan on tollega võrreldes õige sünkmorn. Kahe autori erinevus tuleb ehk sellest, kuidas nad sünkmorni nö positiivsemate hetkedega lahjendavad kui Abercrombiel on selleks üsna lõputu killuviskamine, siis McDonald toob sisse nö tõelise armastuse.
Yoon Ha Lee – Hexarchate Stories (2019)
kirjutab kolm blogis loterii, reede 9 august kell 21:02
Kogumikku tasub lugeda kasvõi Glass Cannoni “ pärast, mis on otseseks järjeks ja edasiarenduseks triloogia sündmustele: poleks just suur üllatus, kui Lee üllitaks veel mõnegi romaani sel teemal. Kogumik koosneb pikematest juttudest ja jutustustest, mille vahele on pikitud mitmesugused seda maailma täiendavaid lühilugusid (flash fiction“, Lee on need enamasti kirjutanud kodulehel avaldamiseks).
Kaido Tiigisoon – Sümpaatia (Täheaeg 18, 2019)
kirjutab kolm blogis loterii, neljapäev 8 august kell 16:30
Tekst on tuleviku Eestis aset leidev postapokalüptiline õudus. Postapokalüptiline seetõttu, et sõjategevuse käigus on siin lõhatud lokaalne tuumapomm; nagu jutu jooksul selgub, on peategelasel selle pommi lõhkamisega õige lähedane suhe. Mistõttu satub ta enese surnuksjoomise missiooni käigus Märjamaa võimlasse (no see vast omal moel jutu vaimukaim leid), kus nabitakse ta üleloomulikku vangistusse, kuhu on kogutud mitmeid ellujäänud patuseid. Ning nende veider vangistaja teeb nendega midagi.
Yoon Ha Lee – Glass Cannon (Hexarchate Stories, 2019)
kirjutab kolm blogis loterii, kolmapäev 7 august kell 20:19
Jutukogumiku pärliks on selle pikim tekst, raamatut lõpetav enam kui sajaleheküljeline jutustus triloogiale ja “ Gamer’s End ” järgnevatest sündmustest mis aga omakorda annab uued võimalused Suure Loo jätkamiseks, kuna Kujeni
Doris Lessing “Vanaemad”. LR 2012, tlk Krista Kaer
kirjutab Kummatigi blogis loterii, teisipäev 6 august kell 14:16
On päikeseline suvepäev ning kaks vanaema, kaks poega, kaks lapselast einestavad rannaäärses kohvikus. Ettekandja Theresa ei suuda muud, kui neid jumaldada ja kadestada nii kaunid, nii lähedased ja üksteise seltskonda nautivad on nad. Kuid kuskil on ka emad-naised-minijad.
Yoon Ha Lee – Gamer’s End (Hexarchate Stories, 2019)
kirjutab kolm blogis loterii, pühapäev 4 august kell 17:09
See tekst ilmus mänguteemalises antoloogias ning käsitleb Shuosi akadeemia nö edasijõudnute õpet, kus ühe simulatsiooni juhendajaks on üks teatud massimõrvarist Keli väejuht. Ainult et kui see simulatsioon käima lükkub, satub õppur situatsiooni, kus Shuosi hallatav planeedisüsteem ongi langenud Tauragi ülekaaluka üllatusrünnaku ohvriks (iroonilisel kombel oli simulatsiooni ülesandeks tegelda Tauragi sümpatiseerivate hereetikutega nüüd on vastas hoopis eriväelased) ja õppur on sattunud valele poole rindejoont.
Mats Traat - Kõllane õtak (2001)
kirjutab kolm blogis loterii, reede 2 august kell 08:46
Tegemist on niisiis tartumurdelise luulekoguga. Vahel on murdeluulet lugedes tunne, et suurt vahet polegi, mida öelda, peamine, et kuidas öelda. Samas - ehk seda tavakeeles luulet on nii meeletus koguses, et siis kõiksugu sisutus ei torka niivõrd silma. Noh, aga Traat klassik teeb mis tahab, ja vahel igati heasti.