i
Blogilist - Ühiskond ja poliitika
Arutlused ühiskonna, majanduse ja poliitika teemadel

edit Muuda seadeid edit Lisa/eemalda blogisid

Uued postitused

 • favicon õigusriik vs. kodanikuühiskond
  kirjutab blogis McNeo ühiskonnablogi
 • favicon Roheline hea asukohaga Kristiine tõmbab edukaid ettevõtteid
  kirjutab blogis Jaanus Riibe mõttepäevik
 • favicon KAS NATO MÕRANEB?
  kirjutab blogis Marko Mihkelsoni blogi
 • favicon Põrgutee on sillutatud heade kabistustega (Tartu Uus Teater, “Emmanuelle”)
  kirjutab blogis Egokulturism
 • favicon Lähis-Ida rahuprotsess
  kirjutab blogis Karmo Tüüri blogi
 • favicon Kui taastaks Tartu piiskopilossi? Aga leedukad tegid umbes sama.
  kirjutab blogis Jaak Juske
 • favicon how to win eurovision
  kirjutab blogis McNeo ühiskonnablogi
 • favicon Venemaa huvid ja tõrked Iraanis
  kirjutab blogis Karmo Tüüri blogi
 • favicon Dinu Lipatti - parim
  kirjutab blogis Sekeldaja ajaveeb
 • favicon Разбор полетов: Iraan ja Venemaa
  kirjutab blogis Karmo Tüüri blogi
 • favicon Ukraina väärib meeldetuletamist
  kirjutab blogis Karmo Tüüri blogi
 • favicon lustakad tšakrad
  kirjutab blogis McNeo ühiskonnablogi
 • favicon Parim Tšaikovsky I
  kirjutab blogis Sekeldaja ajaveeb
 • favicon Putin sai jälle Putiniks
  kirjutab blogis Karmo Tüüri blogi
 • favicon Alkeemiline intelligentsus
  kirjutab blogis Sekeldaja ajaveeb
 • favicon Vabadus ja holopp
  kirjutab blogis Karmo Tüüri blogi
 • favicon Armeenia mittevärviline mitterevolutsioon
  kirjutab blogis Karmo Tüüri blogi
 • favicon Nüüd on jumal olemas
  kirjutab blogis Sekeldaja ajaveeb
 • favicon Armeenia paradoks jätkub
  kirjutab blogis Karmo Tüüri blogi
Värskenda nimekirja Järgmised postitused

Loetumad postitused

õigusriik vs. kodanikuühiskond
kirjutab blogis McNeo ühiskonnablogi, kolmapäev 23 mai kell 21:00
Õigusriigi olemus on lihtne - kirja pandud seadus valitseb ühtviisi kõigi üle, sõltumata nina suurusest. Harilikult ja lihtsustades käib asi nii: rahva poolt valitud kodanikud loovad seadusi, millede täitmise üle peab valvet ja kannab hoolt politsei, ning vaidlusi lahendab kohus. Mida selgemalt on seadused kirja pandud, seda vähem on tegevust kohtutel. Ja mida üksmeelsemalt seadusi täidetakse, seda vähem on tööd politseil. Siin tuleb sisse ka demokraatia mõiste. Ehk siis vähegi tähtsamad seadused pannakse paika häälteenamusega. Paraku, õnneks või kahjuks (pigem õnneks), häälteenamus ei otsusta kõike - tuleb arvestada ka vähemustega; mõnikord lausa üheainsa kodaniku eriarvamusega. Kodanikuühiskond on pisut teisem.

Huvitavad blogilistid

KAS NATO MÕRANEB?
kirjutab Marko Mihkelson blogis Marko Mihkelsoni blogi, esmaspäev 21 mai kell 14:19
Kuninglik pulm Windsoris hajutas vaid hetkeks murepilved, mis on kogunenud nii Suurbritannia kui kogu läänemaailma tuleviku kohale. Ühiseid põhiväärtusi ja sama julgeolekuruumi jagavatel lääneriikidel on korraga tekkinud mitu väga tõsist erimeelsust. Kas liidusuhted peavad sellele pingele vastu? Eestit puudutab see rohkem kui paljusid teisi riike.
Põrgutee on sillutatud heade kabistustega (Tartu Uus Teater, “Emmanuelle”)
kirjutab Mario blogis Egokulturism, teisipäev 15 mai kell 22:56
(ilmus 13.04.18 Sirbis) Inimkeel on ajas muutuv nähtus ja terve hulk sõnu libisenud esialgsest tähendusest üpris kaugele. Osa solvanguks pööranud sõnu, nagu näiteks kretiin“, on esmalt kasutusel olnud meditsiinivallas, teised on teinud ajaretkel uperpalle: näiteks ingliskeelne nice oli algselt totakas“, vahepeal tähistas see midagi toredat ja nüüd on selle sisu enam-vähem normaalne“.
Lähis-Ida rahuprotsess
kirjutab KT blogis Karmo Tüüri blogi, kolmapäev 16 mai kell 10:50
Eile helistati ja küsiti Lähis-Ida rahuprotsessi kohta. Hakkasin autos sõites rappuma. Mitte kehva tee, vaid naeru tõttu. Kirjutasin siis midagi kiirustades vastuseks, kuid tõenäoliselt seda ei avaldata :) --- Küsimus : Ameerika Ühendriigid avasid eile saatkonna Jeruusalemmas, täpselt nagu president Donald Trump oli lubanud. Enamik Euroopa Liidu riikide suursaadikutest, kaasa arvatud Eesti suursaadik, jäid üritusest kõrvale.
how to win eurovision
kirjutab blogis McNeo ühiskonnablogi, esmaspäev 14 mai kell 20:29
Kui taastaks Tartu piiskopilossi? Aga leedukad tegid umbes sama.
kirjutab Jaak Juske blogis Jaak Juske, esmaspäev 14 mai kell 16:13
Kas kujutate ette, et taastaksime Viljandi orudlinnuse või Tartu piiskopilossi? Tundub ulmeplaanina. Leedukad kunagise suurrahvana tegid aga sarnase triki oma Vilniuses asuva suurvürstilossiga ära. Vilniuse vanalinnas katedraali kõrval asus alates keskajast Leedu suurvürsti loss, mis 16. sajandil sai uhke renessanssilme. Ja Leedu oli toona varauusajal Euroopa suurim riik. Hilisemad sõjad ja sajandid tõid sellele suurriigile hävingu.
Dinu Lipatti - parim
kirjutab Sekeldaja blogis Sekeldaja ajaveeb, reede 11 mai kell 20:34
Dinu Constantin Lipatti sündis 1. aprillil 1917 Bukarestis. Tema kaasmaalanna Clara Haskil on sündinud samuti Rumeenias. Nii on Rumeenia maailmale pianismi vallas kinkinud 2 geeniust. Dinu Lipatti kõik mängitu on nagu nõiväel puhas kuld. Samas oli see geenius ka erakordne perfektsionist.
Venemaa huvid ja tõrked Iraanis
kirjutab KT blogis Karmo Tüüri blogi, reede 11 mai kell 08:49
Iraanis ja selle ümber toimuval on vähemalt kolm kihistust, mille kõigi puhul on Venemaal oma roll ja huvid mängus. Esmatasandil kiputakse kõike laiemas Lähis-Idas toimuvat kirjutama nafta kraesse, kuid nii lihtsad need asjad
lustakad tšakrad
kirjutab blogis McNeo ühiskonnablogi, neljapäev 10 mai kell 19:45
Liikumine #MeToo ühendab naisi, kes on kogenud enda ära kasutamist või seksuaalset ahistamist. Minu seisukoht selles teemas on, et kui ahistaja oli tegu tehes võimupositsioonil, siis kaasatundmist tagajärgede suhtes minu poolt pole.
Parim Tšaikovsky I
kirjutab Sekeldaja blogis Sekeldaja ajaveeb, neljapäev 10 mai kell 22:06
Leidsin Tartu Aparaaditehase endises asukohas lõunastades samas paiknevast raamatupoest omale 2 euro eest Tšaikovski I klaverikontserdi partituuri. Õnnetuseks oli orkester ära nuditud teiseks klaveriks.
Alkeemiline intelligentsus
kirjutab Sekeldaja blogis Sekeldaja ajaveeb, teisipäev 8 mai kell 06:59
Praegust seisu tehisintellekti vallas tuleb nimetada siiski läbimurdeolukorraks. Kui google Alphazero tõesti õppis male ära nelja tunniga, mis on täiesti võimalik, siis ainuüksi see asjaolu meile midagi osundab. Al Rahimi on üks selle ala eksperte, kes tõi esile, et praegune AI on samal aja ka alkeemia. Segatakse kokku midagi närvivõrkudest ja vaadatakse, mis välja tuleb. Vt.
Putin sai jälle Putiniks
kirjutab KT blogis Karmo Tüüri blogi, teisipäev 8 mai kell 08:50
Kui inauguratsiooni toimumise päeval ehk 7.mail ma keeldusin sündmust kommenteerimast, siis järgmisel päeval tegin seda siiski. Piduliku sündmuse mõningad detailid andsid selleks põhjuseid küll: - käepigistus Schroederiga; -
Nüüd on jumal olemas
kirjutab Sekeldaja blogis Sekeldaja ajaveeb, laupäev 5 mai kell 17:07
Kellel aega ja tahtmist, vaadake see video üle. Siin põrmustab üks kolakas (GOOGLE närvivõrkude AI teist kolakat nimega STOCKFISH ja meil, surelikel, ei tohiks selle kohta olla midagi kaasa öelda. Mõnel siiski veel on ja mulle Vitali Neimeri videod male teemadel meeldivad. Tal on julgust laskuda natukene lihtsurelikumate tasemele ja samas tõusta ka masinate tasemele ja see õnnestus.
Vabadus ja holopp
kirjutab KT blogis Karmo Tüüri blogi, laupäev 5 mai kell 09:10
Ты чьих будешь? Чей холоп, спрашиваю!? “  (...из кинофильма Иван Васильевич меняет профессию)  Vaba inimene suudab holoppi ette kujutada, saada aru, miks keegi on taolise s(t)aatuse valinud või siis sellega lihtsalt leppinud. Holopp ei suuda aga vaba inimest ette kujutada.
Armeenia paradoks jätkub
kirjutab KT blogis Karmo Tüüri blogi, neljapäev 3 mai kell 09:04
Seitsmesed uudised uurisid, et mis siis ikkagi toimub Armeenias. Kas see on siis revolutsioon või mitte? Kas paralleel Maidaniga on kohane või mitte? Armeenia paradoks seisneb selles, et justkui oleks midagi toimunud... aga mitte midagi pole ju sisuliselt muutunud.
Roheline hea asukohaga Kristiine tõmbab edukaid ettevõtteid
kirjutab Jaanus Riibe blogis Jaanus Riibe mõttepäevik, teisipäev 22 mai kell 12:05
Kristiine on arendajate lemmikpiirkond, kus esindatud peaaegu kõik majandusharud. Ettevõtluskeskkond on keskkond, kus tegutseb ettevõtja. Ettevõtluskeskkonda saab defineerida kui kombinatsiooni üldistest majanduslikest, sotsiaal-setest ja poliitilistest teguritest, mis mõjutavad inimeste valmisolekut ja võimekust tegeleda ettevõtlusega, ning ettevõtlusele mõeldud abi- ja tugiteenuste kättesaadavusest, mis toetavad ettevõtete asutamisprotsessi. Tallinna eesmärk on luua ettevõtlust soosiv, investeeringuid ligi tõmbav ning majanduse moderniseerimist toetav majanduskeskkond.
Разбор полетов: Iraan ja Venemaa
kirjutab KT blogis Karmo Tüüri blogi, neljapäev 10 mai kell 11:51
2018.kevadhooaja viimases saates oli jutuks kaks teemat. Esiteks USA otsus taastada sanktsioonide režiim Iraanile: mis oli selle otsuse taga ning mida see võin endaga kaasa tuua? Teiseks Putini taaskordse ametivande tseremoon